Kiedy polskie żubry trafią do czarnobylskiej strefy wykluczenia?
16 sierpnia 2022, 10:31Strefa wykluczenia utworzona po katastrofie elektrowni w Czarnobylu stała się wielkim rezerwatem przyrody o powierzchni – po stronie ukraińskiej i białoruskiej – około 5000 km2. To ponadtrzykrotnie więcej niż teren całej Puszczy Białowieskiej. W 2004 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opracowała plan działań ochronnych dla żubra, w którym rozważano przeniesienie kilku zwierząt właśnie do strefy wykluczenia, gdyż panujące tam warunki są potencjalnie bardzo dobre dla tego gatunku
Rekordowo duże stado żubrów zaobserwowano na obrzeżach Puszczy Białowieskiej
19 stycznia 2023, 12:22Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej zaobserwowano rekordowo duże stado żubrów. Liczyło ono aż 170 osobników. Pracownicy Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży mówią, że dotychczas ani w puszczy, ani w jej okolicach nie zauważono tak licznych stad. Zdaniem ekspertów powstało ono z połączenia się kilku mniejszych stad w jedno, a był to wynik nagłego ataku zimy. Gdy jest mróz i obficie pada śnieg, żubry tworzą większe stada niż zwykle.
Polskie żubry emigrują do Hiszpanii
7 czerwca 2010, 03:35Nie tylko ludzie emigrują. Polskie żubry są wyjątkowo chętnie witane w zachodniej Europie, gdzie wymarły wiele stuleci temu. Po dziesięciu wiekach żubry pojawią się w Hiszpanii, będą to imigranci z Puszczy Białowieskiej.
Walka o Puszczę Białowieską
13 września 2010, 10:12W polskiej telewizji niedawno można było zobaczyć wielki transparent „I love puszcza", który ekolodzy z Greenpeace wywiesili na budynku Ministerstwa Ochrony Środowiska. Żadna jednak stacja nie zainteresowała się bliżej tym tematem, a szkoda. O co więc chodzi?

